Catena Årsta AB
Org.nr: 556605-0760| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 31 977 | 33 854 | 29 076 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 014 | 13 569 | 13 198 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | 63.2 | 74.0 | 71.5 |
| Kassalikviditet % | 86.0 | 1063.5 | 1625.2 |
| Soliditet % | 31.8 | 30.5 | 29.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 31 977 | 33 854 | 29 076 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -624 | -562 | -527 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 14 578 | 16 430 | 13 773 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 014 | 13 569 | 13 198 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 6 101 | 9 809 | 10 283 |
| Skatt (kSEK) | 1 257 | 2 020 | 2 117 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 844 | 7 789 | 8 166 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 155 972 | 157 700 | 155 212 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 184 706 | 183 535 | 171 883 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 340 678 | 341 235 | 327 095 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 844 | 7 789 | 8 166 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 82 816 | 83 298 | 77 211 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 32 120 | 26 207 | 22 447 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 203 376 | 207 344 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 214 771 | 17 258 | 10 576 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 340 678 | 341 235 | 327 095 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med fastigheter, äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



