Glenn's Glas AB
Org.nr: 556604-0670| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 780 | 18 660 | 16 636 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 529 | 862 | 1 009 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2254.3 | 2665.7 | 2376.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.4 | 4.9 | 6.7 |
| Kassalikviditet % | 234.8 | 190.5 | 102.1 |
| Soliditet % | 59.4 | 49.9 | 48.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 780 | 18 660 | 16 636 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -15 248 | -17 756 | -15 533 |
| Avskrivningar (kSEK) | -74 | -73 | -72 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 532 | 904 | 1 104 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 529 | 862 | 1 009 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 981 | 1 172 | 846 |
| Skatt (kSEK) | 227 | 277 | 197 |
| Årets resultat (kSEK) | 754 | 895 | 649 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 444 | 468 | 3 133 |
| Summa varulager (kSEK) | 226 | 374 | 374 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 941 | 6 210 | 3 477 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 385 | 6 678 | 6 610 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 754 | 895 | 649 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 504 | 2 250 | 1 855 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 873 | 1 365 | 1 715 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 008 | 3 063 | 3 040 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 385 | 6 678 | 6 610 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Baker Tilly Swedrev AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva glasmästeri främst inom byggnadsbranch och plåtslageriverksamhet, schakt- och markanläggningsentreprenad ägande, handel samt förvaltning av fastigheter liksom värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43342 - Glasmästeriarbeten
Övriga branscher SNI
| 43120 - Mark- och grundarbeten |
| 95312 - Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar |



