Mensettrahus AB
Org.nr: 556598-5255| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 699 | 3 669 | 3 346 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 611 | 2 903 | 2 622 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 70.7 | 79.1 | 78.4 |
| Kassalikviditet % | 101.2 | 169.0 | 114.0 |
| Soliditet % | 60.4 | 53.8 | 47.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 699 | 3 669 | 3 346 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 123 | -834 | -749 |
| Avskrivningar (kSEK) | -389 | -389 | -389 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 576 | 2 836 | 2 597 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 611 | 2 903 | 2 622 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 951 | 2 203 | 1 972 |
| Skatt (kSEK) | 409 | 457 | 406 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 542 | 1 746 | 1 566 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 290 | 4 679 | 5 068 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 170 | 2 447 | 1 339 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 460 | 7 126 | 6 406 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 542 | 1 746 | 1 566 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 306 | 2 765 | 2 518 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 010 | 1 350 | 650 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 1 563 | 2 063 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 144 | 1 448 | 1 175 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 460 | 7 126 | 6 406 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler



