GRANAROLO NORDIC AB
Org.nr: 556598-0207
Koncernmoder:
Granarolo Spa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Granarolo Spa
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 366 650 | 534 909 | 513 742 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 26 567 | 46 375 | 27 285 |
| Antal anställda | 27 | 28 | 31 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 13579.6 | 19103.9 | 16572.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 312 | 391 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 11 053 | 16 214 | 14 232 |
| Vinstmarginal % | 7.3 | 8.7 | 5.3 |
| Kassalikviditet % | 103.3 | 109.2 | 106.9 |
| Soliditet % | 20.3 | 23.9 | 23.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 366 650 | 534 909 | 513 742 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -344 399 | -490 337 | -488 229 |
| Avskrivningar (kSEK) | -467 | -504 | -485 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 22 251 | 44 571 | 25 513 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 26 567 | 46 375 | 27 285 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 27 612 | 46 400 | 28 271 |
| Skatt (kSEK) | 5 697 | 9 732 | 5 896 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 915 | 36 668 | 22 375 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 916 | 1 271 | 1 790 |
| Summa varulager (kSEK) | 26 933 | 33 108 | 29 108 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 145 791 | 188 578 | 157 517 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 146 707 | 189 850 | 159 307 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 120 | 120 | 120 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 915 | 36 668 | 22 375 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 22 502 | 37 255 | 28 962 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 9 155 | 10 199 | 10 225 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 115 051 | 142 395 | 120 119 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 146 707 | 189 850 | 159 307 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och partihandel med livsmedel och drycker, inklusive vin och sprit, att bedriva catering-, restaurang- och konferensverksamhet, inklusive servering av alkoholhaltiga drycker och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46390 - Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak



