Protectus Bevakning AB
Org.nr: 556597-7666
Koncernmoder:
Ivernia Holdings Ltd
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 369 | 3 703 | 4 377 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 957 | 1 186 | 753 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1123.0 | 1851.5 | 1094.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 29.1 | 32.5 | 17.6 |
| Kassalikviditet % | 437.3 | 288.4 | 264.3 |
| Soliditet % | 73.7 | 65.0 | 65.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 369 | 3 703 | 4 377 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 402 | -2 554 | -3 680 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 441 | -63 | -48 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 968 | 1 148 | 698 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 957 | 1 186 | 753 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 722 | 1 046 | 822 |
| Skatt (kSEK) | 157 | 214 | 165 |
| Årets resultat (kSEK) | 565 | 832 | 657 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 201 | 1 279 | 1 121 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 861 | 3 305 | 2 194 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 062 | 4 584 | 3 315 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 565 | 832 | 657 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 660 | 2 095 | 1 391 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 350 | 1 116 | 976 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 169 | 227 | 118 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 883 | 1 146 | 830 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 062 | 4 584 | 3 315 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bevakningsuppdrag ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
80010 - Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet



