Fagerbergs Herrekipering AB
Org.nr: 556594-9301| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 148 | 11 510 | 12 226 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -78 | 236 | 397 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2429.6 | 2302.0 | 2445.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.3 | 3.1 | 4.1 |
| Kassalikviditet % | 29.9 | 27.0 | 21.2 |
| Soliditet % | 37.2 | 39.2 | 41.8 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 148 | 11 510 | 12 226 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 114 | -11 156 | -11 725 |
| Avskrivningar (kSEK) | -28 | -28 | -38 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 35 | 355 | 501 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -78 | 236 | 397 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 18 | 275 | 376 |
| Skatt (kSEK) | 15 | 66 | 91 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 | 209 | 285 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 350 | 378 | 405 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 777 | 6 851 | 6 557 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 476 | 7 480 | 7 009 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 826 | 7 858 | 7 415 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 | 209 | 285 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 344 | 2 441 | 2 431 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 710 | 806 | 846 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 433 | 2 283 | 2 000 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 339 | 2 328 | 2 137 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 826 | 7 858 | 7 415 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med kläder och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47711 - Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder



