Centa Nordic AB
Org.nr: 556594-8626
Koncernmoder:
Centa Antriebe Kirschey Gmbh
Dotterbolag:
1 st
Moderbolag:
Centa Antriebe Kirschey Gmbh
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 91 743 | 89 119 | 102 358 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 274 | 11 854 | 15 530 |
| Antal anställda | 8 | 7 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11467.9 | 12731.3 | 17059.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 4 902 | 3 704 | 4 192 |
| Vinstmarginal % | 11.7 | 13.5 | 16.3 |
| Kassalikviditet % | 241.9 | 358.4 | 342.0 |
| Soliditet % | 71.2 | 75.7 | 75.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 91 743 | 89 119 | 102 358 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -82 570 | -78 886 | -86 536 |
| Avskrivningar (kSEK) | -541 | -46 | -31 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 9 173 | 10 233 | 15 822 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 274 | 11 854 | 15 530 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 10 844 | 12 208 | 16 381 |
| Skatt (kSEK) | 2 282 | 2 572 | 3 434 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 562 | 9 636 | 12 947 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 7 355 | 8 302 | 8 113 |
| Summa varulager (kSEK) | 8 750 | 8 069 | 8 975 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 36 411 | 76 575 | 64 642 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 43 767 | 84 877 | 72 755 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 562 | 9 636 | 12 947 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 26 585 | 58 451 | 48 815 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 5 740 | 7 310 | 7 665 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 436 | 19 116 | 16 275 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 43 767 | 84 877 | 72 755 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsföring av elastiska kopplingar, vilka ingår i huvudsak till framdrivning av fartyg och fordon, drivna av förbränningsmotor, samt även idka annan därmed jämförlig verksamhet inom transmissionsproduktbranschen.
Huvudbransch SNI
46860 - Partihandel med andra insatsvaror



