Ljungholms Betonghåltagning AB
Org.nr: 556589-0257| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 186 | 4 556 | 2 803 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -97 | 982 | 97 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1093.0 | 2278.0 | 1401.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.9 | 21.7 | 6.7 |
| Kassalikviditet % | 357.1 | 284.8 | 457.6 |
| Soliditet % | 78.1 | 70.9 | 82.4 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 186 | 4 556 | 2 803 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 658 | -3 673 | -2 715 |
| Avskrivningar (kSEK) | -47 | -14 | -64 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -473 | 884 | 88 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -97 | 982 | 97 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 129 | 756 | 97 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 139 | 19 |
| Årets resultat (kSEK) | 129 | 617 | 78 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 350 | 497 | 279 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 257 | 1 626 | 1 167 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 607 | 2 123 | 1 446 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 129 | 617 | 78 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 255 | 1 326 | 1 191 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 226 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 352 | 571 | 255 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 607 | 2 123 | 1 446 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva betonghåltagning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader
Övriga branscher SNI
| 43999 - Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet |



