Manta Holding AB
Org.nr: 556586-5390| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 556 | 2 562 | 2 400 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 473 | -1 058 | -975 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2556.0 | 2562.0 | 2400.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 248 | 339 | 341 |
| Löner till övriga (kSEK) | 485 | 460 | 488 |
| Vinstmarginal % | 87.2 | -4.2 | 2.9 |
| Kassalikviditet % | 126.6 | 165.3 | 70.1 |
| Soliditet % | 81.1 | 73.3 | 68.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 556 | 2 562 | 2 400 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 416 | -3 533 | -2 330 |
| Avskrivningar (kSEK) | -198 | -206 | -215 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 140 | -971 | 70 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 473 | -1 058 | -975 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 473 | 1 | 275 |
| Skatt (kSEK) | 16 | 0 | 198 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 457 | 1 | 77 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 86 594 | 87 139 | 103 791 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 942 | 25 300 | 16 301 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 103 536 | 112 439 | 120 092 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 457 | 1 | 77 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 83 920 | 82 462 | 82 462 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 6 230 | 14 668 | 14 385 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 13 386 | 15 309 | 23 245 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 103 536 | 112 439 | 120 092 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av industrilås, äga och förvalta aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



