Hästkraft i Sverige AB
Org.nr: 556582-0387| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 23 371 | 26 135 | 28 396 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 327 | 1 474 | 2 516 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11685.5 | 13067.5 | 28396.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.9 | 10.9 | 13.9 |
| Kassalikviditet % | 100.7 | 88.2 | 94.8 |
| Soliditet % | 25.6 | 22.7 | 18.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 23 371 | 26 135 | 28 396 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -21 294 | -23 554 | -24 634 |
| Avskrivningar (kSEK) | -393 | -351 | -363 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 077 | 2 581 | 3 763 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 327 | 1 474 | 2 516 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 372 | 368 | 265 |
| Skatt (kSEK) | 78 | 98 | 54 |
| Årets resultat (kSEK) | 294 | 270 | 211 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 10 706 | 10 682 | 8 125 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 999 | 11 347 | 12 633 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 169 | 16 192 | 19 058 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 27 875 | 26 874 | 27 183 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 294 | 270 | 211 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 073 | 3 779 | 3 509 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 863 | 2 909 | 1 802 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 14 807 | 14 690 | 15 094 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 132 | 5 496 | 6 778 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 27 875 | 26 874 | 27 183 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av vallfoder samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46210 - Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder



