Castellum Fastighets AB Uppsala
Org.nr: 556577-6597| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 23 941 | 24 048 | 23 690 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 563 | 11 099 | 12 638 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | 56.1 | 61.1 | 65.5 |
| Kassalikviditet % | 5.8 | 4.5 | 4.4 |
| Soliditet % | 10.1 | 8.1 | 5.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 23 941 | 24 048 | 23 690 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 969 | -9 540 | -8 416 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 170 | -2 754 | -2 665 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 12 972 | 14 508 | 15 274 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 563 | 11 099 | 12 638 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 221 | 6 501 | 3 989 |
| Skatt (kSEK) | 1 081 | 1 259 | 926 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 140 | 5 242 | 3 063 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 198 884 | 202 394 | 202 148 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 595 | 3 858 | 4 656 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 203 479 | 206 252 | 206 804 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 140 | 5 242 | 3 063 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 14 490 | 10 350 | 5 108 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 7 619 | 8 118 | 8 515 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 102 600 | 102 600 | 87 500 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 78 770 | 85 184 | 105 681 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 203 479 | 206 252 | 206 804 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att - direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag - förvärva, förvalta, utveckla och försälja fast egendom samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Övriga branscher SNI
| 68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler |



