Unilever Holding AB
Org.nr: 556576-8768
Koncernmoder:
Unilever Nv
Dotterbolag:
2 st
Moderbolag:
Marga Bv
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 323 752 | 16 362 | 107 814 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Kassalikviditet % | 448.0 | 36.1 | 0.0 |
| Soliditet % | 54.3 | 45.5 | 100.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 323 752 | 16 362 | 107 814 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 476 726 | 191 160 | 178 180 |
| Skatt (kSEK) | 25 760 | 34 541 | 14 554 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 450 966 | 156 619 | 163 626 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 452 427 | 1 452 821 | 1 452 821 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 240 889 | 187 147 | 136 953 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 693 316 | 1 639 968 | 1 589 774 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 450 966 | 156 619 | 163 626 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 463 359 | 746 394 | 1 589 774 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 953 000 | 375 000 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 276 957 | 518 574 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 693 316 | 1 639 968 | 1 589 774 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning av och handel med tvål, tvättmedel, toalettartiklar och andra kemisk-tekniska produkter och drycker, livsmedel av alla slag, att låna eller utlåna penningar och ikläda sig garantiansvar i bolagets eller med detta associerade företags intressen, att äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag och affärsföretag, att bedriva teknisk, kommersiell och administrativ rådgivande verksamhet inom ovanstående verksamhetsområden, samt att bedriva annan med ovanstående verksamhet förenlig verksamhet. Bolaget skall dock inte bedriva sådan tillståndspliktig verksamhet som avses i Lag om bankrörelse eller Lag om finansieringsverksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



