Vida Nössemark AB
Org.nr: 556574-3837
Koncernmoder:
Canfor Corp
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 780 121 | 729 039 | 653 744 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 54 959 | 114 792 | 102 758 |
| Antal anställda | 75 | 73 | 71 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 10401.6 | 9986.8 | 9207.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 578 | 1 494 | 1 147 |
| Löner till övriga (kSEK) | 38 369 | 35 570 | 32 527 |
| Vinstmarginal % | 7.3 | 16.0 | 16.0 |
| Kassalikviditet % | 45.9 | 44.7 | 40.5 |
| Soliditet % | 32.7 | 34.0 | 36.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 780 121 | 729 039 | 653 744 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -723 420 | -612 787 | -549 421 |
| Avskrivningar (kSEK) | -24 705 | -23 457 | -23 271 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 56 701 | 116 252 | 104 323 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 54 959 | 114 792 | 102 758 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 103 | 187 | 120 |
| Skatt (kSEK) | 53 | 77 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 50 | 110 | 70 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 207 069 | 214 649 | 232 287 |
| Summa varulager (kSEK) | 32 768 | 41 996 | 25 780 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 125 590 | 134 151 | 101 160 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 332 659 | 348 800 | 333 447 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 250 | 250 | 250 |
| Årets resultat (kSEK) | 50 | 110 | 70 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 25 525 | 25 475 | 25 365 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 104 703 | 117 147 | 122 042 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 202 431 | 206 178 | 186 040 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 332 659 | 348 800 | 333 447 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva sågverks- och träförädlingsrörelse jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
16112 - Hyvling av trä
Övriga branscher SNI
| 16111 - Sågning av trä |
| 38110 - Insamling av icke-farligt avfall |



