Växjö Lakers Fastighets AB
Org.nr: 556574-0015| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 40 010 | 41 060 | 40 131 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 980 | 581 | -359 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5715.7 | 5865.7 | 5733.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 19.5 | 20.8 | 20.2 |
| Kassalikviditet % | 96.4 | 121.1 | 130.1 |
| Soliditet % | 5.7 | 4.8 | 5.0 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 40 010 | 41 060 | 40 131 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -32 343 | -32 904 | -32 604 |
| Avskrivningar (kSEK) | -6 735 | -7 385 | -8 733 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 668 | 8 156 | 7 528 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 980 | 581 | -359 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 980 | 1 155 | -32 |
| Skatt (kSEK) | 593 | 1 466 | 7 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 387 | -311 | -39 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 191 199 | 193 551 | 200 140 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 685 | 19 993 | 21 606 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 206 884 | 213 545 | 221 746 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 387 | -311 | -39 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 698 | 10 311 | 10 623 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 573 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 176 676 | 185 052 | 193 427 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 16 270 | 16 514 | 16 604 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 206 884 | 213 545 | 221 746 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsföring och produktion av sportrelaterade tjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 56110 - Restaurangverksamhet |
| 73111 - Reklambyråverksamhet |
| 93120 - Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet |



