Ascelia Pharma AB
Org.nr: 556571-8797| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 569 | 893 | 1 207 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -76 300 | -75 831 | -105 538 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 23 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 51.7 | 81.2 | 52.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 8 300 | 10 759 | 9 290 |
| Löner till övriga (kSEK) | 8 667 | 5 959 | 25 933 |
| Vinstmarginal % | -11377.2 | -6908.6 | -8535.8 |
| Kassalikviditet % | 483.9 | 135.5 | 230.0 |
| Soliditet % | 92.5 | 66.2 | 90.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 569 | 893 | 1 207 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -72 332 | -68 428 | -99 925 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -71 762 | -67 536 | -109 167 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -76 300 | -75 831 | -105 538 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -76 300 | -75 831 | -105 563 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -76 300 | -75 831 | -105 563 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 97 307 | 97 338 | 94 032 |
| Summa varulager (kSEK) | 145 | 1 755 | 3 433 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 55 462 | 85 303 | 29 996 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 152 769 | 182 641 | 124 027 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 134 569 | 117 113 | 34 871 |
| Årets resultat (kSEK) | -76 300 | -75 831 | -105 563 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 141 337 | 120 989 | 112 477 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 432 | 61 652 | 11 551 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 152 769 | 182 641 | 124 027 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt eller indirekt, bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning av medicintekniska och pharmaceutiska produkter ävensom bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
21200 - Tillverkning av läkemedel
Övriga branscher SNI
| 72109 - Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling |



