Rediviva Optik AB
Org.nr: 556570-8350| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 850 | 7 108 | 7 635 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 451 | 985 | 1 101 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1962.5 | 1777.0 | 1908.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 18.5 | 13.9 | 14.4 |
| Kassalikviditet % | 221.3 | 264.3 | 245.4 |
| Soliditet % | 67.5 | 68.7 | 59.2 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 850 | 7 108 | 7 635 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 412 | -6 163 | -6 543 |
| Avskrivningar (kSEK) | -6 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 438 | 945 | 1 093 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 451 | 985 | 1 101 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 451 | 2 096 | 812 |
| Skatt (kSEK) | 312 | 444 | 180 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 139 | 1 652 | 632 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 68 | 45 | 45 |
| Summa varulager (kSEK) | 618 | 592 | 548 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 371 | 3 602 | 3 711 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 439 | 3 647 | 3 756 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 139 | 1 652 | 632 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 647 | 2 507 | 1 356 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 1 111 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 792 | 1 139 | 1 289 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 439 | 3 647 | 3 756 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva optisk detaljhandelsverksamhet, föreläsningar, optometrisk konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47742 - Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning



