Säkerhetsgruppen i Södertälje AB
Org.nr: 556567-6391| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 947 | 25 004 | 28 728 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -801 | 762 | 732 |
| Antal anställda | 19 | 19 | 21 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1207.7 | 1316.0 | 1368.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -3.3 | 3.1 | 2.6 |
| Kassalikviditet % | 114.1 | 136.3 | 131.7 |
| Soliditet % | 22.9 | 35.7 | 33.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 947 | 25 004 | 28 728 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 714 | -24 236 | -27 995 |
| Avskrivningar (kSEK) | -58 | -58 | -132 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -766 | 766 | 733 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -801 | 762 | 732 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -343 | 818 | 807 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 172 | 169 |
| Årets resultat (kSEK) | -343 | 646 | 638 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 | 63 | 122 |
| Summa varulager (kSEK) | 912 | 893 | 892 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 186 | 6 647 | 6 637 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 192 | 6 710 | 6 759 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -343 | 646 | 638 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 187 | 2 029 | 1 884 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 458 | 514 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 260 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 746 | 4 223 | 4 361 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 192 | 6 710 | 6 759 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning, installation samt service av larmanläggningar- passersystem- lås- och kameraövervakningssystem samt äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med värdepapper, konsulttjänster inom dessa områden, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43210 - Elinstallationer



