Vy Tåg AB
Org.nr: 556564-9976
Koncernmoder:
Vygruppen AS
Dotterbolag:
2 st
Moderbolag:
Vygruppen AS
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 503 620 | 837 892 | 917 964 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -37 435 | -119 062 | -124 419 |
| Antal anställda | 292 | 512 | 507 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1724.7 | 1636.5 | 1810.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 602 | 1 629 | 1 515 |
| Löner till övriga (kSEK) | 168 388 | 258 810 | 242 023 |
| Vinstmarginal % | -7.4 | -14.2 | -13.4 |
| Kassalikviditet % | 163.0 | 128.7 | 192.1 |
| Soliditet % | 42.9 | 16.9 | 10.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 503 620 | 837 892 | 917 964 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -541 358 | -960 964 | -1 042 331 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 961 | -3 194 | -1 063 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -37 738 | -123 072 | -124 366 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -37 435 | -119 062 | -124 419 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 37 900 | -74 062 | -14 728 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 37 900 | -74 062 | -14 728 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 22 576 | 28 279 | 18 196 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 157 022 | 204 111 | 416 382 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 179 598 | 232 390 | 434 578 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 37 900 | -74 062 | -14 728 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 77 113 | 39 213 | 45 350 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 96 329 | 158 654 | 216 714 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 179 598 | 232 390 | 434 578 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva tågtrafik, utveckling av trafik och kommunikationer och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
49110 - Tung järnvägstransport, passagerartrafik



