Ekshärads Mekaniska Verkstads AB
Org.nr: 556562-5703| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 36 052 | 42 203 | 44 473 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 010 | 2 338 | 6 396 |
| Antal anställda | 23 | 22 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1567.5 | 1918.3 | 2470.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 9 113 | 8 220 | 8 188 |
| Vinstmarginal % | -2.0 | 6.4 | 14.5 |
| Kassalikviditet % | 130.8 | 158.6 | 176.4 |
| Soliditet % | 53.3 | 54.7 | 45.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 36 052 | 42 203 | 44 473 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -36 778 | -39 523 | -38 059 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 629 | -2 421 | -1 428 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -726 | 2 680 | 6 414 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 010 | 2 338 | 6 396 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 | 2 989 | 388 |
| Skatt (kSEK) | 25 | 646 | 96 |
| Årets resultat (kSEK) | -24 | 2 343 | 292 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 13 125 | 12 129 | 12 226 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 214 | 6 571 | 6 851 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 848 | 20 971 | 23 220 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 29 973 | 33 100 | 35 446 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -24 | 2 343 | 292 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 818 | 11 842 | 9 500 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 7 747 | 7 887 | 8 538 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 4 280 | 4 290 | 8 126 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 8 128 | 9 081 | 9 282 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 29 973 | 33 100 | 35 446 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten



