Hjulsystem Mcp AB
Org.nr: 556561-3881
Koncernmoder:
Mc Project Bv
Dotterbolag:
Moderbolag:
Mc Project Bv
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 32 684 | 33 939 | 31 573 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 284 | 2 642 | 1 847 |
| Antal anställda | 12 | 12 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2723.7 | 2828.3 | 2428.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 6 296 | 6 449 | 9 527 |
| Vinstmarginal % | 4.7 | 8.3 | 6.5 |
| Kassalikviditet % | 272.2 | 315.5 | 280.2 |
| Soliditet % | 74.1 | 75.7 | 75.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 32 684 | 33 939 | 31 573 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -31 189 | -31 161 | -29 572 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 097 | -1 119 | -1 126 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 496 | 2 778 | 2 001 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 284 | 2 642 | 1 847 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 715 | 2 302 | 4 175 |
| Skatt (kSEK) | 150 | 477 | 912 |
| Årets resultat (kSEK) | 565 | 1 825 | 3 263 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 7 302 | 5 466 | 5 907 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 13 266 | 13 313 | 10 086 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 20 568 | 18 779 | 15 993 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 565 | 1 825 | 3 263 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 469 | 12 904 | 11 080 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 225 | 1 656 | 1 315 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 873 | 4 219 | 3 599 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 20 568 | 18 779 | 15 993 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med däck samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46720 - Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon



