Wenngrens Rör AB
Org.nr: 556558-3100| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 678 | 1 829 | 2 260 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -143 | 166 | 216 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1678.0 | 1829.0 | 2260.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -8.5 | 9.1 | 9.5 |
| Kassalikviditet % | 135.7 | 147.9 | 168.9 |
| Soliditet % | 63.4 | 64.2 | 63.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 678 | 1 829 | 2 260 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 855 | -1 734 | -2 068 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -77 | -146 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -177 | 95 | 191 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -143 | 166 | 216 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 219 | 510 | 539 |
| Skatt (kSEK) | 55 | 116 | 120 |
| Årets resultat (kSEK) | 164 | 394 | 419 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 298 | 2 322 | 2 066 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 218 | 2 333 | 2 603 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 516 | 4 655 | 4 669 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 164 | 394 | 419 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 799 | 2 635 | 2 341 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 82 | 443 | 788 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 635 | 1 577 | 1 541 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 516 | 4 655 | 4 669 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rör- och VVS-arbeten och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



