Taubane Teknik i Sveg AB
Org.nr: 556558-1302
Koncernmoder:
Taubane Teknikk A/S
Dotterbolag:
1 st
Moderbolag:
Taubane Teknikk A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 61 897 | 57 280 | 68 509 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 736 | -2 927 | 4 414 |
| Antal anställda | 5 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 12379.4 | 14320.0 | 17127.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.4 | 4.1 | 7.8 |
| Kassalikviditet % | 121.6 | 101.3 | 112.5 |
| Soliditet % | 31.6 | 30.1 | 29.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 61 897 | 57 280 | 68 509 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -53 039 | -54 963 | -63 275 |
| Avskrivningar (kSEK) | -501 | -441 | -418 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 8 858 | 2 317 | 5 234 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 736 | -2 927 | 4 414 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 6 536 | -2 027 | 3 214 |
| Skatt (kSEK) | 1 374 | 534 | 691 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 162 | -2 561 | 2 523 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 954 | 7 221 | 8 118 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 169 | 3 542 | 2 088 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 46 247 | 29 688 | 41 282 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 53 201 | 36 909 | 49 400 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 600 | 600 | 600 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 162 | -2 561 | 2 523 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 16 217 | 11 054 | 13 616 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 750 | 50 | 950 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 36 235 | 25 805 | 34 835 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 53 201 | 36 909 | 49 400 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av pistmaskiner, liftar och annan utrustning till skidanläggningar ävensom underhåll och nybyggnad av skidanläggningar, reparationer av pistmaskiner samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning



