Varbergs Spolservice AB
Org.nr: 556558-1088| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 27 637 | 26 155 | 26 371 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 478 | 8 709 | 7 297 |
| Antal anställda | 9 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3070.8 | 3269.4 | 3296.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 23.5 | 33.3 | 27.7 |
| Kassalikviditet % | 1252.6 | 1296.3 | 1223.6 |
| Soliditet % | 87.9 | 88.0 | 87.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 27 637 | 26 155 | 26 371 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 221 | -19 188 | -20 113 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 819 | -2 099 | -2 451 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 415 | 6 967 | 6 258 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 6 478 | 8 709 | 7 297 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 6 420 | 6 627 | 6 176 |
| Skatt (kSEK) | 1 385 | 1 435 | 1 324 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 035 | 5 192 | 4 852 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 12 011 | 13 578 | 8 751 |
| Summa varulager (kSEK) | 323 | 285 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 57 016 | 49 637 | 47 245 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 69 027 | 63 215 | 55 995 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 035 | 5 192 | 4 852 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 45 962 | 40 927 | 35 734 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 18 539 | 18 481 | 16 400 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 526 | 3 807 | 3 861 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 69 027 | 63 215 | 55 995 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva underhåll och rörnätsservice av kommunala avlopp samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



