Dellner Bubenzer AB
Org.nr: 556553-1299
Koncernmoder:
Hyperbolicun Bv
Dotterbolag:
12 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 125 181 | 100 773 | 89 358 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 979 | 12 092 | 16 508 |
| Antal anställda | 22 | 19 | 16 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5690.0 | 5303.8 | 5584.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 2 786 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 18 458 | 15 389 | |
| Vinstmarginal % | 15.4 | 13.5 | 21.0 |
| Kassalikviditet % | 45.5 | 106.2 | 89.1 |
| Soliditet % | 65.2 | 61.3 | 52.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 125 181 | 100 773 | 89 358 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -121 895 | -93 754 | -74 685 |
| Avskrivningar (kSEK) | -90 | -90 | -104 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 285 | 7 020 | 14 673 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 979 | 12 092 | 16 508 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 10 299 | 6 280 | 12 594 |
| Skatt (kSEK) | 159 | 1 509 | 2 723 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 140 | 4 771 | 9 871 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 179 881 | 84 225 | 91 455 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 367 | 10 932 | 10 781 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 43 006 | 69 116 | 79 442 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 222 888 | 153 341 | 170 897 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 140 | 4 771 | 9 871 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 132 356 | 77 369 | 72 598 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 16 380 | 20 956 | 20 977 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 73 902 | 54 767 | 77 072 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 222 888 | 153 341 | 170 897 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av transmissionskomponenter, äga och förvalta fast och lös egendom, köpa, sälja samt förvalta aktier och andra värdepapper. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtaganden samt till dessa lämna lån och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46141 - Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer



