Arjo Färghallen AB
Org.nr: 556551-5417| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 737 | 15 812 | 17 629 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 420 | 116 | -87 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2789.5 | 2635.3 | 2938.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.6 | 1.4 | -0.4 |
| Kassalikviditet % | 145.1 | 349.7 | 256.5 |
| Soliditet % | 59.2 | 69.7 | 64.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 737 | 15 812 | 17 629 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 499 | -15 712 | -18 051 |
| Avskrivningar (kSEK) | -26 | -41 | -137 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 238 | 100 | -422 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 420 | 116 | -87 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 419 | 116 | 62 |
| Skatt (kSEK) | 92 | 68 | 16 |
| Årets resultat (kSEK) | 327 | 48 | 46 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 124 | 150 | 590 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 772 | 2 504 | 2 064 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 405 | 6 610 | 6 629 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 529 | 6 760 | 7 219 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 327 | 48 | 46 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 564 | 1 737 | 1 688 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 150 | 3 750 | 3 750 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 100 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 815 | 1 174 | 1 780 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 529 | 6 760 | 7 219 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva färghandel samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47523 - Detaljhandel med färger, fernissor och lacker



