Fora AB
Org.nr: 556541-8356| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 992 337 | 894 063 | 769 860 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 95 540 | 25 606 | -95 317 |
| Antal anställda | 248 | 256 | 247 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4001.4 | 3492.4 | 3116.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 11 006 | 3 588 | 4 157 |
| Löner till övriga (kSEK) | 133 836 | 140 615 | 132 951 |
| Vinstmarginal % | 9.6 | 2.9 | -12.4 |
| Kassalikviditet % | 104.1 | 103.3 | 101.0 |
| Soliditet % | 3.9 | 3.2 | 1.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 992 337 | 894 063 | 769 860 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -940 467 | -876 783 | -878 805 |
| Avskrivningar (kSEK) | -569 | -1 253 | -2 054 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 51 871 | 17 280 | -108 945 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 95 540 | 25 606 | -95 317 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 95 554 | 25 591 | -95 317 |
| Skatt (kSEK) | 34 | 92 | -63 |
| Årets resultat (kSEK) | 95 520 | 25 499 | -95 254 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 941 | 1 546 | 2 570 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 035 962 | 9 378 395 | 26 558 567 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 10 036 903 | 9 379 941 | 26 561 137 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 95 520 | 25 499 | -95 254 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 395 993 | 300 472 | 274 973 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 15 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 640 910 | 9 079 453 | 26 286 164 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 10 036 903 | 9 379 941 | 26 561 137 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att hantera Avtalspension SAF-LO och legalt utgöra dess valcentral, samt i enlighet med ägarnas önskemål hantera andra produkter och tjänster inom kollektivavtalad pension och försäkring samt bedriva därmed förenlig verksamhet. I bolagets verksamhet ingår anslutning och avtal med försäkringsgivare, beräkning och fakturering av avgifter, uppbörd och förmedling av avgifter, avgiftssättning för avtalsförbundsspecifika produkter och tjänster samt fakturering av avgifter avseende omställningsorganisationer, kollektivavtalade försäkringar och annan fakturering som avser arbetarkollektivet. Bolaget saknar syfte att bereda aktieägarna vinst. Om vinst ändå uppkommer ska denna istället i första hand användas till bolagets konsolidering och i andra hand till att nedbringa kostnaderna inom systemet för Avtalspension SAF-LO.
Huvudbransch SNI
66290 - Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet



