Järnkilen AB
Org.nr: 556541-5493| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 032 | 1 001 | 840 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 63 234 | 1 659 | 6 329 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1032.0 | 1001.0 | 840.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 845 | 613 | 613 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6127.8 | 165.7 | 753.6 |
| Kassalikviditet % | 1145.2 | 6952.8 | 10589.4 |
| Soliditet % | 96.7 | 95.6 | 95.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 032 | 1 001 | 840 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 215 | -993 | -939 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -183 | 8 | -99 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 63 234 | 1 659 | 6 329 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 63 234 | 1 659 | 6 329 |
| Skatt (kSEK) | 172 | 410 | 273 |
| Årets resultat (kSEK) | 63 062 | 1 249 | 6 056 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 167 983 | 79 053 | 79 185 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 208 | 47 696 | 46 064 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 180 191 | 126 749 | 125 249 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 63 062 | 1 249 | 6 056 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 174 296 | 121 234 | 119 985 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 4 829 | 4 829 | 4 829 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 066 | 686 | 435 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 180 191 | 126 749 | 125 249 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva järnhandel och industrihandel, dvs förse verkstadsindustrin med maskiner, inventarier och förnödenheter samt förvaltning av anläggningstillgångar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



