Acuvi AB
Org.nr: 556539-6396| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 44 538 | 49 776 | 57 770 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -52 164 | 34 915 | 11 440 |
| Antal anställda | 12 | 10 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3711.5 | 4977.6 | 6418.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 677 | 3 914 | 2 003 |
| Löner till övriga (kSEK) | 10 233 | 1 679 | 4 459 |
| Vinstmarginal % | -41.0 | 74.3 | 37.8 |
| Kassalikviditet % | 739.3 | 392.2 | 276.5 |
| Soliditet % | 96.5 | 94.1 | 94.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 44 538 | 49 776 | 57 770 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -56 907 | -35 813 | -47 788 |
| Avskrivningar (kSEK) | -14 811 | -2 063 | -1 550 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -12 369 | 13 963 | 9 982 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -52 164 | 34 915 | 11 440 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -52 164 | 34 915 | 11 440 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -52 164 | 34 915 | 11 440 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 431 189 | 459 027 | 438 090 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 150 228 | 137 623 | 69 781 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 581 417 | 596 649 | 507 870 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 16 678 | 16 678 | 14 741 |
| Årets resultat (kSEK) | -52 164 | 34 915 | 11 440 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 561 095 | 561 557 | 477 632 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 5 000 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 20 321 | 35 092 | 25 238 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 581 417 | 596 649 | 507 870 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska självt eller genom dotter- och intressebolag utveckla, tillverka och marknadsföra högteknologiska lösningar för applikationer med allt högre krav på precision och miniatyrisering. Bolaget ska självt eller genom dotter- och intressebolag även bedriva samarbeten och kommersialisering genom utlicensiering och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
27110 - Tillverkning av elmotorer, generatorer och transformatorer



