Heras Sweden Technology AB
Org.nr: 556535-4726| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 020 433 | 801 651 | 627 820 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 17 720 | 22 670 | 31 093 |
| Antal anställda | 508 | 349 | 297 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2008.7 | 2297.0 | 2113.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 147 | 0 | 838 |
| Löner till övriga (kSEK) | 233 721 | 196 648 | 154 164 |
| Vinstmarginal % | 1.8 | 2.8 | 5.0 |
| Kassalikviditet % | 96.4 | 98.5 | 100.5 |
| Soliditet % | 32.3 | 24.5 | 22.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 020 433 | 801 651 | 627 820 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 002 827 | -780 201 | -597 399 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 007 | -2 734 | -2 368 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 17 605 | 21 451 | 30 421 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 17 720 | 22 670 | 31 093 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 793 | 2 627 | 1 956 |
| Skatt (kSEK) | 1 095 | 1 080 | 853 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 698 | 1 547 | 1 103 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 91 625 | 13 951 | 6 946 |
| Summa varulager (kSEK) | 56 198 | 66 405 | 52 399 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 326 665 | 290 025 | 247 495 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 418 290 | 303 976 | 254 442 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 698 | 1 547 | 1 103 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 126 163 | 65 495 | 46 159 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 11 478 | 11 422 | 14 119 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 280 649 | 227 059 | 194 164 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 418 290 | 303 976 | 254 442 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning och uthyrning av mekaniska och elektroniska säkerhetssystem såsom inbrotts-, passage- och brandalarmssystem samt kameraövervakning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43210 - Elinstallationer
Övriga branscher SNI
| 80090 - Övrig säkerhetsverksamhet |



