Hitsa AB
Org.nr: 556535-0484
Koncernmoder:
Hitsa A/S
Dotterbolag:
Moderbolag:
Hitsa A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 97 318 | 61 165 | 80 299 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 452 | 99 | 3 858 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 10813.1 | 6796.1 | 8029.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.6 | 0.4 | 4.9 |
| Kassalikviditet % | 188.7 | 154.4 | 186.8 |
| Soliditet % | 46.5 | 34.9 | 47.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 97 318 | 61 165 | 80 299 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -93 824 | -61 132 | -76 402 |
| Avskrivningar (kSEK) | -334 | -724 | -589 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 494 | 33 | 3 897 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 452 | 99 | 3 858 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 452 | 99 | 3 857 |
| Skatt (kSEK) | 748 | 33 | 802 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 704 | 66 | 3 055 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 211 | 545 | 938 |
| Summa varulager (kSEK) | 459 | 358 | 424 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 41 822 | 47 668 | 34 561 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 42 033 | 48 213 | 35 499 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 700 | 700 | 700 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 704 | 66 | 3 055 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 19 535 | 16 831 | 16 765 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 576 | 734 | 462 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 21 922 | 30 647 | 18 272 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 42 033 | 48 213 | 35 499 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Revisorsgruppen i Malmö AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är tillverkning, förädling, försäljning av aluminiumprofiler, plast och industriglas samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25999 - Annan övrig metallvarutillverkning



