Blueair AB
Org.nr: 556534-9197
Koncernmoder:
Unilever Nv
Dotterbolag:
3 st
Moderbolag:
Marga Bv
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 583 632 | 652 283 | 710 550 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 22 019 | 62 785 | 17 059 |
| Antal anställda | 19 | 26 | 65 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 30717.5 | 25087.8 | 10931.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 115 | 2 875 | 3 489 |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 290 | 8 705 | 36 215 |
| Vinstmarginal % | 4.6 | 9.9 | 2.8 |
| Kassalikviditet % | 146.2 | 128.0 | 297.0 |
| Soliditet % | 55.2 | 35.1 | 39.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 583 632 | 652 283 | 710 550 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -557 634 | -588 605 | -763 082 |
| Avskrivningar (kSEK) | -20 805 | -28 230 | -26 932 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 25 998 | 63 678 | -52 532 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 22 019 | 62 785 | 17 059 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 22 019 | 62 785 | 17 059 |
| Skatt (kSEK) | 1 440 | -5 634 | 6 570 |
| Årets resultat (kSEK) | 20 579 | 68 419 | 10 489 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 60 039 | 48 908 | 77 727 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 113 | 525 | 52 980 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 126 638 | 186 187 | 273 894 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 186 677 | 235 095 | 351 621 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 20 579 | 68 419 | 10 489 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 103 118 | 82 539 | 137 974 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 132 000 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 79 039 | 145 006 | 74 387 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 186 677 | 235 095 | 351 621 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning av luftvårdsprodukter och klimatanläggningar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46842 - Partihandel med VVS-varor



