Parfums Christian Dior AB
Org.nr: 556534-7456
Koncernmoder:
Lvmh Moet Hennessy Louis Vuitton
Dotterbolag:
Moderbolag:
Parfums Christian Dior A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 154 904 | 171 072 | 124 078 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 443 | 11 841 | 6 906 |
| Antal anställda | 20 | 20 | 20 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7745.2 | 8553.6 | 6203.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 17 417 | 15 411 | 13 125 |
| Vinstmarginal % | 6.1 | 6.9 | 5.6 |
| Kassalikviditet % | 86.2 | 121.8 | 112.9 |
| Soliditet % | 16.3 | 20.1 | 16.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 154 904 | 171 072 | 124 078 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -145 742 | -159 789 | -117 171 |
| Avskrivningar (kSEK) | -886 | -868 | -2 861 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 9 161 | 11 283 | 6 906 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 9 443 | 11 841 | 6 906 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 9 443 | 11 841 | 6 906 |
| Skatt (kSEK) | 2 016 | 2 485 | 1 463 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 427 | 9 356 | 5 443 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 9 469 | 1 340 | 2 005 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 210 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 39 632 | 47 239 | 34 678 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 49 101 | 48 579 | 36 683 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 427 | 9 356 | 5 443 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 012 | 9 784 | 5 970 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 41 089 | 38 794 | 30 713 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 49 101 | 48 579 | 36 683 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Mazars Set Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med kosmetik, därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46450 - Partihandel med parfym och kosmetika



