Eskelinen Skogsmaskiner AB
Org.nr: 556533-3647| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 008 | 15 672 | 15 469 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 314 | 735 | 613 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2501.3 | 2612.0 | 2209.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.9 | 7.1 | 5.6 |
| Kassalikviditet % | 72.3 | 87.4 | 97.2 |
| Soliditet % | 25.3 | 31.4 | 39.0 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 008 | 15 672 | 15 469 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -14 422 | -14 574 | -14 615 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 787 | -2 577 | -2 194 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 586 | 1 099 | 855 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 314 | 735 | 613 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 314 | 686 | 614 |
| Skatt (kSEK) | 68 | 145 | 131 |
| Årets resultat (kSEK) | 246 | 541 | 483 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 13 572 | 10 409 | 5 976 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 728 | 4 019 | 4 144 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 17 300 | 14 428 | 10 120 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 246 | 541 | 483 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 784 | 2 938 | 2 398 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 000 | 2 000 | 1 950 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 7 359 | 4 893 | 1 508 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 157 | 4 597 | 4 264 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 17 300 | 14 428 | 10 120 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadtjänster inom skogsbruk ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
02200 - Drivning



