Nordicgsa Holding AB
Org.nr: 556532-6872
Koncernmoder:
Quito SAS
Dotterbolag:
4 st
Moderbolag:
European Cargo Services (Ecs)
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 938 | 8 232 | 7 390 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 205 | 12 251 | 15 765 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2969.0 | 4116.0 | 3695.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 450 | 1 519 | 1 490 |
| Löner till övriga (kSEK) | 320 | 1 683 | 1 570 |
| Vinstmarginal % | 222.4 | 148.8 | 213.3 |
| Kassalikviditet % | 648.6 | 449.7 | 550.8 |
| Soliditet % | 88.0 | 82.7 | 85.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 938 | 8 232 | 7 390 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 851 | -8 155 | -6 960 |
| Avskrivningar (kSEK) | -38 | -38 | -38 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 87 | 76 | 430 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 205 | 12 251 | 15 765 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 13 205 | 12 251 | 15 765 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 82 | 96 |
| Årets resultat (kSEK) | 13 205 | 12 169 | 15 669 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 335 | 4 374 | 4 412 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 339 | 15 291 | 18 343 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 19 674 | 19 664 | 22 755 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 250 | 250 | 250 |
| Årets resultat (kSEK) | 13 205 | 12 169 | 15 669 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 17 309 | 16 265 | 19 425 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 365 | 3 400 | 3 330 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 19 674 | 19 664 | 22 755 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, bedriva transportförmedling, spedition, resebyrå, äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



