Ferruform AB
Org.nr: 556528-9120
Koncernmoder:
Volkswagen Ag
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 657 205 | 1 745 420 | 1 807 315 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 26 147 | 18 164 | -13 269 |
| Antal anställda | 506 | 534 | 549 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3275.1 | 3268.6 | 3292.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 186 | 2 664 | 2 894 |
| Löner till övriga (kSEK) | 300 588 | 312 864 | 309 381 |
| Vinstmarginal % | 1.9 | 1.3 | -0.5 |
| Kassalikviditet % | 7.8 | 5.3 | 8.3 |
| Soliditet % | 10.4 | 17.7 | 29.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 657 205 | 1 745 420 | 1 807 315 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -27 328 | -24 927 | -23 678 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 31 620 | 22 345 | -9 582 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 26 147 | 18 164 | -13 269 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -2 039 | -5 942 | -11 124 |
| Skatt (kSEK) | -997 | 60 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 042 | -6 002 | -11 124 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 428 376 | 406 099 | 374 204 |
| Summa varulager (kSEK) | 128 234 | 153 568 | 137 662 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 169 014 | 177 609 | 166 720 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 597 389 | 583 709 | 540 924 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 042 | -6 002 | -11 124 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 62 100 | 63 143 | 69 145 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 50 425 | 111 600 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 521 916 | 450 099 | 350 865 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 597 389 | 583 709 | 540 924 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom, så ock att driva fabriks-, verkstads- och handelsrörelse inom metallbearbetningsbranschen samt annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
29320 - Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon
Övriga branscher SNI
| 38214 - Återvinning av källsorterat material |



