XR Solutions Sweden AB
Org.nr: 556527-9436| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 153 905 | 137 400 | 124 269 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 166 | -15 963 | 5 166 |
| Antal anställda | 50 | 59 | 57 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3078.1 | 2328.8 | 2180.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 23 938 | 30 109 | 27 027 |
| Vinstmarginal % | -0.5 | -10.7 | 4.7 |
| Kassalikviditet % | 118.8 | 111.9 | 149.4 |
| Soliditet % | 34.3 | 29.4 | 42.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 153 905 | 137 400 | 124 269 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -154 701 | -152 088 | -118 773 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 223 | -7 878 | -4 188 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -796 | -14 688 | 5 496 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 166 | -15 963 | 5 166 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 44 | -1 313 | 0 |
| Skatt (kSEK) | 234 | 33 | -1 |
| Årets resultat (kSEK) | -190 | -1 346 | 1 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 37 692 | 45 956 | 28 027 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 37 974 | 43 012 | 36 993 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 75 666 | 88 968 | 65 020 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 400 | 400 | 400 |
| Årets resultat (kSEK) | -190 | -1 346 | 1 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 260 | 15 450 | 16 796 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 13 431 | 13 431 | 13 431 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 15 013 | 21 647 | 10 026 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 31 962 | 38 440 | 24 767 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 75 666 | 88 968 | 65 020 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är transporter, lagerhållning, logistik, konsultverksamhet inom transportbranschen, utbildning, äga och förvalta fastigheter därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
52100 - Magasinering och varulagring



