Consid Borås AB
Org.nr: 556527-7497
Koncernmoder:
Consid Holding Bv
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 45 755 | 23 532 | 27 333 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 663 | 2 890 | 4 263 |
| Antal anställda | 36 | 17 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1271.0 | 1384.2 | 1518.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 970 | 909 | 785 |
| Löner till övriga (kSEK) | 22 237 | 8 897 | 8 832 |
| Vinstmarginal % | 16.8 | 12.4 | 15.7 |
| Kassalikviditet % | 551.2 | 508.7 | 297.6 |
| Soliditet % | 80.5 | 80.7 | 67.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 45 755 | 23 532 | 27 333 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -38 429 | -21 161 | -23 467 |
| Avskrivningar (kSEK) | -111 | -393 | -510 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 326 | 2 371 | 3 866 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 663 | 2 890 | 4 263 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 596 | 2 890 | 4 264 |
| Skatt (kSEK) | 1 228 | 652 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 368 | 2 238 | 3 264 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 142 | 336 | 623 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 28 514 | 20 801 | 21 366 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 28 655 | 21 137 | 21 989 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 368 | 2 238 | 3 264 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 21 416 | 17 047 | 14 810 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 067 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 173 | 4 089 | 7 179 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 28 655 | 21 137 | 21 989 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består i skapa strategisk, kreativ och integrerad kommunikation inom varumärken, CRM och Internet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
62100 - Dataprogrammering
Övriga branscher SNI
| 73111 - Reklambyråverksamhet |



