Clasons Bostäder AB
Org.nr: 556526-4081| Nyckeltal | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 241 | 4 277 | 4 289 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 897 | 865 | 749 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2120.5 | 2138.5 | 2144.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 26.0 | 23.4 | 19.3 |
| Kassalikviditet % | 34.6 | 29.7 | 54.3 |
| Soliditet % | 32.4 | 31.7 | 29.4 |
| Resultaträkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 241 | 4 277 | 4 289 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 160 | -3 334 | -3 478 |
| Avskrivningar (kSEK) | -385 | -389 | -389 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 080 | 942 | 810 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 897 | 865 | 749 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 897 | 965 | 849 |
| Skatt (kSEK) | 185 | 201 | 177 |
| Årets resultat (kSEK) | 712 | 764 | 672 |
| Balansräkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 15 006 | 15 331 | 15 687 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 033 | 1 724 | 3 099 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 17 038 | 17 054 | 18 786 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 150 | 150 | 150 |
| Årets resultat (kSEK) | 712 | 764 | 672 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 525 | 5 413 | 5 449 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 100 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 5 631 | 5 831 | 7 531 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 882 | 5 810 | 5 706 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 17 038 | 17 054 | 18 786 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva målerirörelse samt därmed förenlig verksamhet och fastighetsförvaltning, värdepappershandel samt ekonomisk konsultation.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga branscher SNI
| 68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler |



