Malvern Panalytical Nordic AB
Org.nr: 556525-5410
Koncernmoder:
Spectris Plc
Dotterbolag:
Moderbolag:
Spectris Group Holdings Ltd
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 101 549 | 111 612 | 108 907 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -413 | 222 | 6 526 |
| Antal anställda | 21 | 21 | 20 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4835.7 | 5314.9 | 5445.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 18 754 | 16 596 | 17 768 |
| Vinstmarginal % | 1.1 | 1.4 | 7.0 |
| Kassalikviditet % | 249.8 | 199.9 | 237.9 |
| Soliditet % | 61.1 | 54.1 | 62.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 101 549 | 111 612 | 108 907 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -100 495 | -110 035 | -101 310 |
| Avskrivningar (kSEK) | -465 | -834 | -1 460 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 054 | 1 577 | 7 597 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -413 | 222 | 6 526 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -413 | 222 | 6 526 |
| Skatt (kSEK) | -735 | 738 | 2 797 |
| Årets resultat (kSEK) | 322 | -516 | 3 729 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 343 | 713 | 1 520 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 634 | 7 326 | 7 549 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 76 044 | 89 319 | 76 223 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 76 387 | 90 032 | 77 743 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 322 | -516 | 3 729 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 46 693 | 48 715 | 48 551 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 29 388 | 41 027 | 28 866 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 76 387 | 90 032 | 77 743 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva marknadsföring och försäljning av instrument för materialkarakterisering, äga och förvalta fast och lös egendom, företrädesvis värdepapper, samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46641 - Partihandel med mät- och precisionsinstrument



