Plasthuset i Hoting AB
Org.nr: 556512-7569| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 816 | 6 456 | 6 255 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 620 | -189 | 119 |
| Antal anställda | 6 | 5 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1969.3 | 1291.2 | 1042.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 15.4 | -0.1 | 4.8 |
| Kassalikviditet % | 163.7 | 203.7 | 280.5 |
| Soliditet % | 48.8 | 46.6 | 53.0 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 816 | 6 456 | 6 255 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -9 993 | -6 463 | -5 953 |
| Avskrivningar (kSEK) | -645 | -633 | -210 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 823 | -7 | 302 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 620 | -189 | 119 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 037 | 92 | 170 |
| Skatt (kSEK) | 220 | 34 | 41 |
| Årets resultat (kSEK) | 817 | 58 | 129 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 280 | 3 280 | 2 870 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 445 | 1 064 | 932 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 625 | 3 303 | 4 205 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 906 | 6 583 | 7 075 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 817 | 58 | 129 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 584 | 1 768 | 2 370 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 221 | 1 638 | 1 738 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 547 | 2 079 | 1 800 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 553 | 1 099 | 1 167 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 906 | 6 583 | 7 075 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av plastprodukter för verkstads- och fritidsindustrin äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
22210 - Tillverkning av plasthalvfabrikat
Övriga branscher SNI
| 69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning |



