Swedish Oat Fiber AB
Org.nr: 556509-0148
Koncernmoder:
Naturex Sa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Givaudan France Naturals SAS
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 160 868 | 129 409 | 117 376 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 27 978 | 20 592 | 10 049 |
| Antal anställda | 26 | 24 | 23 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6187.2 | 5392.0 | 5103.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 480 | 1 560 | 1 181 |
| Löner till övriga (kSEK) | 12 327 | 11 258 | 9 863 |
| Vinstmarginal % | 18.2 | 16.7 | 10.1 |
| Kassalikviditet % | 256.1 | 230.8 | 254.6 |
| Soliditet % | 79.5 | 78.6 | 81.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 160 868 | 129 409 | 117 376 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -132 291 | -110 275 | -107 297 |
| Avskrivningar (kSEK) | -4 302 | -3 998 | -3 878 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 28 578 | 19 135 | 10 078 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 27 978 | 20 592 | 10 049 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 27 978 | 20 592 | 10 049 |
| Skatt (kSEK) | 5 781 | 4 261 | 1 970 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 197 | 16 331 | 8 079 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 57 344 | 44 699 | 41 975 |
| Summa varulager (kSEK) | 19 973 | 23 181 | 17 082 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 92 616 | 78 899 | 56 838 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 149 960 | 123 598 | 98 813 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 197 | 16 331 | 8 079 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 119 290 | 97 093 | 80 761 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 28 369 | 24 140 | 15 618 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 149 960 | 123 598 | 98 813 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva extraktion av organiskt material samt handel med förädlade cerealieprodukter samt där med föreninlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10612 - Tillverkning av frukostflingor, mixer och andra livsmedelsberedningar av kvarnprodukter
Övriga branscher SNI
| 10410 - Framställning av vegetabiliska och animaliska oljor och fetter |
| 10611 - Mjöltillverkning |
| 20120 - Tillverkning av färgämnen |



