Lefa Yttre Miljö AB
Org.nr: 556503-3189| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 735 | 15 452 | 14 115 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 170 | 2 275 | 1 990 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1841.9 | 1931.5 | 2016.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.9 | 14.7 | 14.1 |
| Kassalikviditet % | 191.1 | 175.5 | 184.3 |
| Soliditet % | 57.9 | 52.6 | 47.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 735 | 15 452 | 14 115 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 603 | -13 338 | -12 224 |
| Avskrivningar (kSEK) | -540 | -301 | -305 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 132 | 2 114 | 1 890 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 170 | 2 275 | 1 990 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 730 | 775 | 490 |
| Skatt (kSEK) | 158 | 165 | 104 |
| Årets resultat (kSEK) | 572 | 610 | 386 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 701 | 1 654 | 460 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 988 | 7 363 | 8 202 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 690 | 9 016 | 8 662 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 572 | 610 | 386 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 033 | 4 461 | 3 851 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 360 | 360 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 657 | 4 196 | 4 451 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 690 | 9 016 | 8 662 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller genom delägarskap i andra bolag utföra städservice, fastighetsskötsel, fastighetsunderhåll, markskötsel på entreprenad inklusive snöröjning och halkbekämpning, sopning av gator, bostadsområden, kontors- och industriområden, garage, parkvägar och trottoarer, saneringsarbete i samband med olje-, brand- och vattenskador, klottersanering, driva handel med förbrukningsvaror och maskiner inom hela vårt verksamhetsområde, åkeri- och speditionsverksamhet.
Huvudbransch SNI
38110 - Insamling av icke-farligt avfall



