Hassela Ski Resort AB
Org.nr: 556486-5508| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 28 689 | 29 252 | 29 495 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -11 065 | -7 837 | -4 479 |
| Antal anställda | 25 | 25 | 23 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1147.6 | 1170.1 | 1282.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -37.8 | -26.3 | -15.0 |
| Kassalikviditet % | 80.2 | 87.2 | 81.0 |
| Soliditet % | 1.5 | 1.2 | 1.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 28 689 | 29 252 | 29 495 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -39 582 | -36 981 | -34 061 |
| Avskrivningar (kSEK) | -448 | -558 | -519 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -10 895 | -7 730 | -4 566 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -11 065 | -7 837 | -4 479 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 85 | 63 | 31 |
| Skatt (kSEK) | 54 | 39 | 7 |
| Årets resultat (kSEK) | 31 | 24 | 24 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 584 | 1 730 | 2 032 |
| Summa varulager (kSEK) | 796 | 728 | 659 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 13 504 | 15 936 | 11 295 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 16 088 | 17 665 | 13 327 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 31 | 24 | 24 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 247 | 217 | 193 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 15 841 | 17 449 | 13 134 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 16 088 | 17 665 | 13 327 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rörelse inom restaurang, hotell och skidliftar, uthyrning av lägenheter och stugor samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
55101 - Hotellverksamhet med restaurangrörelse
Övriga branscher SNI
| 93111 - Drift av skidsportanläggningar |



