Controtech i Malmö AB
Org.nr: 556480-2618| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 38 850 | 39 006 | 25 176 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 209 | 17 728 | 15 124 |
| Antal anställda | 11 | 12 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3531.8 | 3250.5 | 4720.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 41.7 | 45.5 | 60.1 |
| Kassalikviditet % | 271.0 | 238.7 | 553.3 |
| Soliditet % | 59.0 | 56.3 | 74.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 38 850 | 39 006 | 25 176 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 361 | -21 797 | -12 399 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 253 | -2 253 | -1 492 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 15 489 | 17 210 | 12 776 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 209 | 17 728 | 15 124 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 462 | 4 036 | 13 022 |
| Skatt (kSEK) | 190 | 995 | 2 716 |
| Årets resultat (kSEK) | 272 | 3 041 | 10 306 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 7 129 | 9 382 | 11 635 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 48 413 | 48 657 | 30 866 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 55 542 | 58 039 | 42 501 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 272 | 3 041 | 10 306 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 739 | 13 468 | 10 427 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 23 936 | 24 188 | 26 496 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 17 867 | 20 384 | 5 579 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 55 542 | 58 039 | 42 501 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kontroll och besiktning samt rengöring av cisterner, oljeavskiljare och rörledningar, slamsugning, spolning och tv-inspektion av avloppsledningar och dagvattenbrunnar, fastighetsspolning av stammar-stick, industriunderhåll och sanering, ADR-transporter av farligt gods-avfall, läcksökning, provtagning, marksanering av oljeskador. Bolaget utför också nedskärning och demontering av cisterner och rörledningar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71200 - Teknisk provning och analys
Övriga branscher SNI
| 33140 - Reparation och underhåll av elapparatur |
| 37000 - Avloppsrening |
| 38120 - Insamling av farligt avfall |
| 43221 - Värme- och sanitetsarbeten |



