Maskin Väst i Mariestad AB
Org.nr: 556477-1680| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 132 067 | 137 798 | 115 953 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 266 | 3 099 | 13 416 |
| Antal anställda | 15 | 15 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 8804.5 | 9186.5 | 8282.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 071 | 0 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 723 | 8 338 | 8 145 |
| Vinstmarginal % | 2.0 | 2.6 | 11.8 |
| Kassalikviditet % | 23.7 | 30.4 | 84.5 |
| Soliditet % | 50.2 | 50.3 | 67.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 132 067 | 137 798 | 115 953 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -129 536 | -134 302 | -112 752 |
| Avskrivningar (kSEK) | -278 | -210 | -172 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 532 | 3 496 | 3 201 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 266 | 3 099 | 13 416 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 265 | 499 | 13 260 |
| Skatt (kSEK) | 85 | 135 | 604 |
| Årets resultat (kSEK) | 180 | 364 | 12 656 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 970 | 984 | 891 |
| Summa varulager (kSEK) | 45 024 | 44 092 | 39 604 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 51 106 | 51 631 | 52 529 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 53 076 | 52 615 | 53 420 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 180 | 364 | 12 656 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 25 300 | 25 121 | 34 757 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 712 | 1 712 | 1 712 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 78 | 700 | 1 400 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 25 625 | 24 833 | 15 301 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 53 076 | 52 615 | 53 420 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med och service av lantbruksmaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46610 - Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
Övriga branscher SNI
| 33120 - Reparation och underhåll av maskiner |
| 46630 - Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner |



