Vent & Skorstenstätning i Stockholm AB
Org.nr: 556476-6557| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 30 280 | 21 989 | 21 451 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 982 | 3 258 | 1 500 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5046.7 | 3664.8 | 3575.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.5 | 14.8 | 7.0 |
| Kassalikviditet % | 193.4 | 158.5 | 160.6 |
| Soliditet % | 55.7 | 49.9 | 47.0 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 30 280 | 21 989 | 21 451 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -25 274 | -18 732 | -19 953 |
| Avskrivningar (kSEK) | -75 | -67 | -164 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 005 | 3 257 | 1 499 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 982 | 3 258 | 1 500 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 637 | 3 258 | 1 919 |
| Skatt (kSEK) | 1 238 | 724 | 459 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 399 | 2 534 | 1 460 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 259 | 282 | 254 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 302 | 2 765 | 1 962 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 11 425 | 10 013 | 8 254 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 11 684 | 10 296 | 8 507 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 399 | 2 534 | 1 460 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 770 | 2 871 | 1 737 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 196 | 2 852 | 2 852 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 718 | 4 573 | 3 919 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 11 684 | 10 296 | 8 507 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall renovera skorstenar och eldstäder ävensom att idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43999 - Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet



