Machine2Machine Solutions AB
Org.nr: 556476-3380| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 129 | 17 972 | 21 112 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -7 422 | -5 594 | -2 119 |
| Antal anställda | 16 | 20 | 19 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 820.6 | 898.6 | 1111.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -56.2 | -30.5 | -9.3 |
| Kassalikviditet % | 135.2 | 86.8 | 151.7 |
| Soliditet % | 50.0 | 20.6 | 46.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 129 | 17 972 | 21 112 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -20 551 | -23 519 | -23 077 |
| Avskrivningar (kSEK) | -792 | -868 | -1 209 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -7 421 | -5 546 | -1 965 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -7 422 | -5 594 | -2 119 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -7 423 | -5 594 | -2 119 |
| Skatt (kSEK) | 731 | 0 | -412 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 154 | -5 594 | -1 707 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 767 | 1 762 | 2 480 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 719 | 563 | 1 236 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 11 054 | 5 433 | 12 765 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 13 820 | 7 195 | 15 245 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 276 | 190 | 190 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 154 | -5 594 | -1 707 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 916 | 1 482 | 7 076 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 105 | 567 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 904 | 5 608 | 7 602 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 13 820 | 7 195 | 15 245 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja produkter och tjänster inom industriell IT och industriell automation samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71122 - Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik



