Lissande AB
Org.nr: 556475-1575| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 764 | 1 574 | 2 053 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -226 | 128 | 844 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 764.0 | 1574.0 | 2053.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -23.7 | 10.7 | 49.7 |
| Kassalikviditet % | 101.1 | 93.3 | 758.1 |
| Soliditet % | 75.1 | 83.4 | 85.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 764 | 1 574 | 2 053 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 002 | -1 412 | -1 242 |
| Avskrivningar (kSEK) | -14 | -14 | -21 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -238 | 162 | 810 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -226 | 128 | 844 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -59 | 168 | 934 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 46 | 19 |
| Årets resultat (kSEK) | -59 | 122 | 915 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 015 | 1 467 | 445 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 279 | 180 | 1 304 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 294 | 1 647 | 1 749 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -59 | 122 | 915 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 794 | 1 063 | 1 146 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 224 | 391 | 431 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 276 | 193 | 172 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 294 | 1 647 | 1 749 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg-, vvs-, styr- och reglerverksamhet och elinstallationer, försäljning av hår-, hud- och kemprodukter samt vinboxar.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



