Svealands Tak i Värmland AB
Org.nr: 556475-1260| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 30 286 | 30 459 | 20 011 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 084 | 2 717 | 1 306 |
| Antal anställda | 16 | 14 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1892.9 | 2175.6 | 1667.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 30.9 | 9.4 | 7.5 |
| Kassalikviditet % | 97.7 | 155.0 | 178.0 |
| Soliditet % | 53.6 | 53.9 | 61.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 30 286 | 30 459 | 20 011 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -29 150 | -27 618 | -18 541 |
| Avskrivningar (kSEK) | -610 | -586 | -553 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 137 | 2 840 | 1 471 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 084 | 2 717 | 1 306 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 028 | 1 812 | 1 248 |
| Skatt (kSEK) | 229 | 389 | 272 |
| Årets resultat (kSEK) | 799 | 1 423 | 976 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 13 326 | 9 700 | 9 995 |
| Summa varulager (kSEK) | 402 | 648 | 447 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 686 | 13 049 | 7 613 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 24 012 | 22 750 | 17 608 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 799 | 1 423 | 976 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 456 | 9 657 | 8 234 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 031 | 3 275 | 3 219 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 1 819 | 2 129 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 10 525 | 7 999 | 4 026 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 24 012 | 22 750 | 17 608 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva takentreprenader, ny- och omläggningar, försäljning av tak- och byggmaterial och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43412 - Takarbeten av andra material än plåt



