PM & Vänner AB
Org.nr: 556474-9132
KONTAKTINFORMATION
Telefon: 0470-759700
Telefax:
Webbplats: www.pmrestauranger.se
Telefax:
Webbplats: www.pmrestauranger.se
UTDELNINGSADRESS
Västergatan 10
35231 Växjö
Sverige
35231 Växjö
Sverige
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 79 874 | 75 276 | 59 815 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 887 | -2 056 | -2 062 |
| Antal anställda | 71 | 70 | 60 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1125.0 | 1075.4 | 996.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 171 | 1 316 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 27 044 | 26 077 | |
| Vinstmarginal % | 1.1 | -2.7 | -3.4 |
| Kassalikviditet % | 72.1 | 69.7 | 52.0 |
| Soliditet % | 29.6 | 29.8 | 30.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 79 874 | 75 276 | 59 815 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -79 030 | -77 320 | -61 876 |
| Avskrivningar (kSEK) | -382 | -581 | -531 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 845 | -2 043 | -2 061 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 887 | -2 056 | -2 062 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 614 | -105 | 1 953 |
| Skatt (kSEK) | 143 | 0 | 416 |
| Årets resultat (kSEK) | 471 | -105 | 1 537 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 943 | 812 | 859 |
| Summa varulager (kSEK) | 18 011 | 17 570 | 17 164 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 37 347 | 35 061 | 27 181 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 38 290 | 35 873 | 28 040 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 120 | 120 | 120 |
| Årets resultat (kSEK) | 471 | -105 | 1 537 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 934 | 10 463 | 7 743 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 521 | 306 | 1 050 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 26 836 | 25 104 | 19 246 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 38 290 | 35 873 | 28 040 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva hotell-, restaurang-, café- och cateringrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 55101 - Hotellverksamhet med restaurangrörelse |
| 56210 - Cateringverksamhet vid enskilda evenemang |
| 56300 - Barverksamhet |
| 82300 - Arrangemang av kongresser och mässor |



